CHERY

CHERY
Chery Automobile Çin’li bir otomobil üreticisidir. Chery Wuhu’nun yerel hükümeti tarafından sahiplenildi ve 2006 yılında rekor satış olarak değerlendirilen 305.000 sayısına ulaştı. Chery Çin’in en büyük otomobil üreticisi olmakla beraber dünyanın en hızlı büyüyen otomobil üreticisi olma ünvanını da taşıyor.

Chery, 1997 yılında, Çin’in endüstrisi az gelişmiş bir bölgesi olan Wuhu’nun ekonomisine destek olmak için kuruldu. İlk fabrikası, Ford Avrupa’dan 25 milyon USD’ye alınan makineleri ve motor teknolojisini kullandı. 1999’da SEAT’ın Toledo’sunun lisanslı şasisini kullanarak otomobil üretimine başladı. Firma, Çin’in o zamanki kanunlarına göre yasadışı bir firmaydı ve “oto yedek parça sağlayıcısı” olarak kayıtlara geçirilmek zorunda kalmıştı. Firma bu nedenle, otomobillerini Çin’in her tarafında satmak için bir lisans elde edemiyordu.

Shanghai Automotive Industry Corporation (SAIC) 2001’de Chery’nin %20 hissesini satın alarak, Chery’nin SAIC’nin milli perakende satış lisansını kullanmasını sağladı. 2001’de Chery, otomobillerini Suriye’ye ihraç etmeye başlayarak Çin’in ilk otomobil ihracatçısı oldu. Chery ayrıca ISO-9001 sertifikasını aldı. Eylül 2002’de Chery, zamanın en kıdemli kalite sertifikası olan ISO/TS 16949 sertifikasını aldı.

2003’te Chery, bir araştırma-geliştirme birimi kurdu ve teknolojisini ve kalitesini geliştirmek için yabancı uzman firmalarla çalışmaya başladı. Sonu gelmeyen kalite kovalamacasında Chery, arabalarına ilk 2003’te uyguladığı Chery’s Lean/Six Sigma üretim sistemlerinin başına geçmesi için Mitsubishi‘den bir Japon mühendis kiraladı. Boya birimlerinde kullanmak üzere, 2004’te DURR boya sistemleri ile anlaştılar ve böylece bu avantajlı sisteme sahip olan dünyadaki sadece 5 firmadan biri oldular. Chery’nin diğer ortakları General Motors ve Volkswagen arasında yükselen gerilim nedeni ile, SAIC hissesini 2004’te Chery’ye geri sattı. 2005’te Chery, küresel otomobil endüstrisinin en kıdemli ve en katı kalite kontrol sistemi olan ISO/TS 16949:2002’ye yükseltildi.

Aynı zamanda, Çin’in Birleşik Devletler’de satılan ilk otomobili olma ümidi ile, Malcolm Bricklin’s firması ve Visionary Vehicles ile de çalışmaya başladılar. Plan, 5 yeni araba hattı ithal etmekti. Bricklin, Birleşik Devletler’de 250 satıcı aracılığıyla, 2007 itibarı ile yılda 250000 araç satmayı planladı. Bununla birlikte, oto dizaynı ve finansal 2 erteleme ve anlaşmazlıklar sonucu satış durdu. Bunun yerine, Chery, kendi ihracat planlarını kovalıyor ve, Amerika, Avrupa ve Çin pazarları için geniş araba sıraları dizayn ediyor. Estetik dizayn, Ferrari ve Lamborghini için yaptıkları dizaynlarla tanınan Bertone ve Pininfarina yardımlarıyla oluyor. Ayrıca Avusturya’nın AVL’si, yeni nesil araçlar için, biri turbodizel olmak üzere 18 motorun üretimi için Chery ile çalışıyor. ACTECO denilen yeni motor markası, Euro IV emisyonlarını karşılıyor ve, alüminyum alaşım silindir blokları/kafaları ve direkt yakıt püskürtmesi gibi ileri teknolojileri kullanıyor.

Bosch, Chery’ye, modern şanzıman tasarımlarında yardım ediyor. Lotus Mühendislik (yarış arabaları şasilerindeki deneyimleri ile bilinirler), Chery’ye oto dizaynı ve kalitesinde yardım ediyor. Ricardo Consulting Engineers da Chery’ye, Çin’in ilk hibrid aracını üretmesi için bir hibrid güçlokomotifi geliştiriyor.

Chery araçlarının tamamına yakınını Çin’de üretiyor. Chery 2003’te İran’da, Çin’in ilk yabancı otomobil tesisi olan tesisi kurdu, ve 2005’te QQ’sunu Modiran Vehicle Manufacturing Company’de üretimde gördü. Ayrıca 2005’te başka bir Chery tesisi işletilebilir hâle geldi. Chery 2006’nın sonlarına doğru Malezya’da üretime başlamayı ve Maddi – Cairo’daki eski Daewoo Motor’un tesislerinde Speranza markası adı ile araçlarının üretildiğini görmeyi planlıyor.

Chery, Mauricio Macri sahipli bir firma olan Socma ile, Chery Mercosur’u şekillendirecek ve 2007’den itibaren QQ ve Tiggo’yu Montevideo, Uruguay’da üretecek olan bir ortak girişim için bir anlaşma imzaladı. Chery Birleşik Devletler’de 1 milyondan fazla araç sattıktan sonra da, orada da bir tesis kurmaya niyetli.

CHERY MODELLERİ
Chery Alia 1.6 Lusso
Chery Alia 1.6 Norma
Chery Chance
Chery Chance 2.0 Lusso
Chery Kimo 1.3 Forza
Chery Kimo 1.3 Lusso
Chery Kimo 1.3 Lusso Otomatik Vites
Chery Niche
Chery Niche 2.0 Lusso
Chery Taxim 1.5 Lusso
Chery Tiggo3 1.6 Forza
Chery Tiggo3 1.6 Lusso
Chery Tiggo3 2.0 Lusso